مشاور مدیریت
مدیریت محترم؛ برای هر مساله ای راه حلی وجود دارد خوشحال خواهم شد در یافتن راه حل ها با شما همراه باشم. ؛تفکر - تلاش - توکل؛
مهر 1394
ش ی د س چ پ ج
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
بایگانی
موضوع بندی

 

چهارشنبه 30 مرداد 1392
آیا می دانید این برنامه یک روز کاری در چه سازمانی هست؟
۶:۳۰ صبح: در خوابگاه تان بیدار می شوید. منتظر رسیدن سرویس کارخانه هستید.

۸:۱۰ صبح: کارگران، (شامل دانش آموزانی که اینجا مشغول کارورزی هستند و قسمتی از درآمدشان را به مدارس می دهند، یا افراد زیر ۱۸ سال، یا زنان حامله) روزشان را با یک گردهمایی ۲۰ دقیقه ای شروع می کنند که حقوقی بابتش به آنها پرداخت نمی شود. در این مراسم آنها باید با صدای بلند شعارهایی مانند «کیفیت، انضباط، اتحاد. من بهترین هستم! سخت کار کن!» را تکرار کنند و همزمان دست بزنند یا به حالت خبردار نظامی بایستند. افرادی هم که این کارها را درست انجام ندهند، توبیخ خواهند شد. چنین مراسم هایی معمولا سه بار در روز برگزار می شوند.

۸:۳۰ صبح: کار آغاز می شود. هر روز کاری معمولا ۱۲ ساعت در پای خط مونتاژ به طول می انجامد. ۹۰ دقیقه هم زمان استراحت برای نهار و دستشویی در اختیار دارید. بدون هیچ صحبتی. از جای تان تکان نمی خورید. و در ایستگاه کاری تان حتی آب هم نمی نوشید. بدون هیچ تماس تلفنی. اگر کارتان را زود تمام کنید، باید بنشینید و تا پایان وقت کتابچه راهنمای کارکنان را مطالعه کنید.

۹:۳۰ صبح: فعالیت مفرر امروز مونتاژ کاورهای پشتی آیپد است. سهمیه شما ۶۰۰ عدد در روز، یا دقیقه ای یک عدد است.

۱۰:۳۰ صبح: از مدیر تیم تان درخواست وقت استراحت برای دستشویی می کنید، «هیچ کس دیگری چنین درخواستی ندارد. فقط تو یکی به همچین دردی دچار شده ای!»

۱۲ ظهر: وقت نهار. در نهارخوری کارخانه هر وعده صبحانه ۰.۳۳ تا ۰.۸۱ دلار آب می خورد و خرج هر وعده نهار و شام ۱.۶۳ دلار است. کیفیت غذا بد است و شام معمولا همان باقی مانده نهار است که گرم شده. البته هر چهارشنبه یک تکه میوه رایگان هم توزیع می شود.

۱ بعد از ظهر: بازگشت به کار. منتخبی از جملات تادیبی مدیران بخش: «اگر از دستورات سرپیچی کنی، تا ساعت ۱۲ ظهر زیر خورشید داغ نگهت می دارم.»، «کدام حرامزاده ای حرف زد؟»، «اگر ببینم کسی زیر میزش را تمیز نکرده، تمام خط مونتاژ باید تا شب رایگان کار کنند، بقیه را به دردسر نیندازید.»

۵ بعد از ظهر: استراحت. پردیزه کارخانه دارای سوپر مارکت، اداره پست، بانک، سالن اصلاح، کتابخانه با دسترسی به اینترنت، زمین بسکتبال و سالن بدنسازی است. در اینجا زمین بسکتبال و سوپرمارکت از همه محبوب ترند. حتی با وجود اینکه قیمت موارد غذایی بسیار بالا است.

۷ بعد از ظهر: هیچ مهمانی حق ورود ندارد. شایعه پراکنی ممنوع است. نباید حقوق دریافتی تان را فاش کنید. خارج از مناطق ویژه تعیین شده حق استعمال دخانیات ندارید. اصلا امکان خروج بروشورها و کتابچه ها را ندارید. به هیچ وجه اجازه برگزاری اعتصاب ندارید (اخراج برای متخلفان).

۸.۳۰ شب: هفته ای یک بار باید کارت ساعت تحریف شده ای را امضا کنید که برای بازرسان شرکت اپل پر می شود. این برگه شامل ۱۰ تا ۱۶ ساعت اضافه کاری است. در حالی که میزان واقعی اضافه کاری بیش از ۲۰ ساعت است. کارگران بسته به میزان اضافه کاری شان، دستمزدی برای امرار معاش شان دریافت می کنند.

۹ شب: پس از مراسم گردهمایی غروب، و معطل شدن در صف امنیتی، سوار سرویس های کارخانه می شوید تا برای به دست آوردن غذایی شاید بیشتر قابل خوردن باشد، به بازار شبانه بیرون بروید.

۱۰ شب: به خوابگاه بر می گردید. جایی که صدها نفر کارگر باید از یک دوجین دوش اشتراکی استفاده کنند. قوانین خوابگاه: حیوان خانگی ممنوع. الکل ممنون. نشستن در بالکن ممنوع. جابجایی اتاق ها یا تخت ها ممنوع. قماربازی ممنوع. میهمان خارج از محل کار ممنوع (اخراج متخلفان).

۱۱ شب: بالاخره موفق می شوید دوش بگیرید. آب سرد است.

۱۱:۳۰ شب: با ۱۱ کارگر دیگر به یک اتاق این خوابگاه خسته کننده و ملال آور می روید. چند دقیقه ای با موبایل تان اینترنت گردی می کنید، تا خواب شما را در بر گیرد... 

بیدار می شوید و تکرار یک روز دیگر...  منبع خبر

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 1107845


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
 

| تماس با من  |Powered by WebGozar


 

مشاهده نسخه معرفی کتاب زنده پیاده سازی ایزو 9001